ZAZ - Zakład Aktywności Zawodowej

Zakład aktywności zawodowej ( zwany dalej ZAZ ) jest rozwiązaniem prawnym wprowadzonym ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (zwaną dalej ustawą o rehabilitacji). ZAZ nie jest samodzielną formą prawną – jest organizacyjnie i finansowo wydzieloną jednostką, która uzyskuje status zakładu aktywności zawodowej.

Ze środków PFRON i gminy Kock powstanie z dniem 31 grudnia 2018 roku Zakład Aktywności Zawodowej w Kocku. Znajdzie w  nim zatrudnienie 42 osoby, w tym 30  niepełnosprawnych w stopniu znacznym a także umiarkowanym (u których stwierdzono autyzm, chorobę psychiczną lub upośledzenie umysłowe). Zatrudnione osoby będą przygotowywać posiłki dla uczniów w zmodernizowanej kuchni szkolnej, jak również  utrzymywać w należytym stanie czystość i zieleń w mieście. Zatrudnienie osób niepełnosprawnych do pracy w ZAZ-ie. może się odbyć jedynie po wcześniejszej kwalifikacji tych osób przez zespół ds. orzekania o niepełnosprawności. Uzyskiwane wynagrodzenie niepełnosprawnych w żaden sposób nie wpływa na otrzymywane przez nich świadczenia         z tytułu renty, zasiłku pielęgnacyjnego itp. 

Dla niepełnosprawnych pracowników ZAZ oferuje:

– zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na 0,55-0,80 etatu pod okiem wykwalifikowanych instruktorów zawodu,
– kompleksową rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą po godzinach pracy,
– dojazd lub zwrot kosztów dojazdu do pracy,
– doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych,
– możliwość rozwoju zawodowego.

            O utworzenie ZAZ ubiegać się mogą jednostki i organizacje wymienione w ustawie, których statutowym zadaniem jest rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych. Status ZAZ jest instrumentem prawnym dostępnym wyłącznie dla instytucji oraz organizacji pracujących z osobami niepełnosprawnymi, w szczególności zatrudniającymi osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a po wejściu w życie ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej – także niektóre osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (u których stwierdzono autyzm, chorobę psychiczną lub upośledzenie umysłowe) ZAZ zaprojektowany został jako element trzystopniowego systemu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, w którym osoby niepełnosprawne, które przeszły przez warsztaty terapii zajęciowej (zwane dalej WTZ) i są w stanie pracować, mogą podjąć zatrudnienie w ZAZ i tym samym uzyskać niezbędne umiejętności i doświadczenie przed wejściem na otwarty rynek pracy.  W ZAZ mogą znaleźć zatrudnienie również osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności które nie uczestniczyły w zajęciach WTZ, w szczególności te, które zostały skierowane do pracy przez powiatowe urzędy pracy

Pracownicy niepełnosprawni w ramach 0,55 etatu będą pracować  w ZAZ maksymalnie  3 godziny i 51 minut dziennie w systemie zmianowym. Na miejscu prowadzone będą także minimum godzinne zajęcia rehabilitacyjne  w formie kinezyterapii oraz masażu.

            Osoby niepełnosprawne zainteresowane podjęciem pracy w tej instytucji prosimy         o zgłaszenie się do siedziby gminy Kock przy ul. Jana Pawła  II 29 i kontakt z kierownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej.